skip to Main Content
607 587 858 hamersky(zavináč)stavba-jezirek.cz
Jak Vybrat Realizační Firmu?

Jak vybrat realizační firmu?

Realizační firma by Vám měla minimálně nabídnout tyto služby:

 • Možnost celoroční návštěvy jezírka staršího dvou let s předvedením běžné údržby.
 • Zajištění péče o vodu v jezírku po realizaci.
 • Fotografie na webové prezentaci by měly být nafoceny tak, aby bylo vidět na dno jezírka a aby bylo patrné, zda je jezírko čisté na bocích.
 • Realizační firma by Vám měla dopředu sdělit, kolik úsilí a finančních prostředků bude zapotřebí k dosažení krásného a jezírka.
 • Zajištění poradenství včetně zpětné vazby prostřednictvím telefonické či emailové komunikace.
 • Fotografované jezírko by mělo být starší, fotografie ihned po dokončení jsou zavádějící a neposkytují možnost posouzení, jak jezírko dlouhodobě funguje.


Na co si dát pozor!

 

 • Firma prezentuje svou práci pouze na několika fotografiích, nedokáže Vám předvést skutečně zrealizované jezírko, případně nenabízí snímky jezírka s odstupem času (roky) od vybudování.
 • Firma neposkytuje odborné poradenství nejen v oblasti samotné realizace jezírka, ale i v následné péči o kvalitu vody. Bez péče se žádné jezírko neobejde!
 • Firma ukazuje fotografie jezírka z velké vzdálenosti nebo tak, aby pod hladinu nebylo vidět kvůli odrazům, květinám či molu.
 • Buďte velmi ostražití, pokud Vám firma bude nabízet obrovské filtrace vlastní produkce, které bude vychvalovat do nebe a přesvědčovat Vás, že bez nich jezírko fungovat nebude. Filtrace bude tvořit největší částku v rozpočtu a v podstatě je v systému zbytečná. V tomto tkví problém s předražováním jezírek. To pramení z absolutní neznalosti veřejnosti v tomto oboru.
 • Pokud jste se rozhodli stavět jezírko sami (nedoporučujeme), nevěřte nějakým příručkám nebo návodům na internetu. Každý, kdo ví, jak postavit funkční jezírko, musel tyto zkušenosti dlouhodobě nabývat. Především proto je nebude zveřejňovat, ale bude se stavbou jezírek živit!
 • Než si koupíte jezírkovou filtraci v supermarketu nebo zahradním centru, dejte si tu práci a podívejte se na nějaké jezírko, kde je filtrace umístěna a zjistěte si, jak funguje. Po pár recenzích od uživatelů si sami uděláte obrázek, jestli je investice do této věci rozumná. Nechte si raději poradit od odborníků. Sice Vás to bude něco stát, ale s výsledkem budete spokojeni.
 • Pokud Vám bude takováto zařízení nabízet firma, asi bychom spolupráci s ní nedoporučovali.
 • Každý, kdo staví jezírka vysoké kvality, by Vám měl říci, kolik bude ročně provoz jezírka stát (nemluvíme zde o elektřině). Jsou určité zásahy, které je nutné každý rok provádět, aby bylo jezírko stále křišťálové. Samo to nikdy na 100% fungovat nebude! Kdo Vám bude tvrdit opak, tak určitě neříká pravdu, nebo opravdu čisté jezírko nikdy neviděl.
 • Pozor na použití zeolitu nebo jiných filtračních materiálů, které se mohou různě jmenovat, ale v podstatě se jedná o ten samý produkt. Nenechte si od firmy vysypat jezírko zeolitem. Ten musí být možno vyměnit, aniž by bylo nutné předělával celé jezírko. Zeolit je výborný materiál, ale má i své nevýhody. Existují firmy, které na zeolitu svá jezírka staví a slibují bezúdržbovost. Kladné vlastnosti zeolitu jsou všeobecně známé, ale záporné už méně. Zhruba po 2-3 letech se nasytí a pak se ekosystém v jezírku zhroutí. Zprvu to vypadá, že jezírko od takovéto firmy je zázrak, ale nakonec Vás čeká zklamání. O praktikách takovýchto firem si jistě každý udělá obrázek sám.
 • Ještě se zmiňme o čištění vody pomocí vodních rostlin. Tento způsob nefunguje na 100%, ale jde o nejlevnější provoz. Je ovšem prostorově výrazně náročnější. Pokud Vám někdo nabídne takovéto řešení, podívejte se na jeho realizace a, pokud budete spokojeni, tak si jezírko nechte postavit. Jestliže ale nechcete ušetřit za každou cenu, vyžadujte moderní přístup. V dnešní době je stavba jezírek mnohem dále a na rostliny už zbývá především dekorativní funkce.
 • Jako poslední věc bychom rádi zmínili použití UV lamp v koupacích jezírcích. Tato technologie je velice efektivní při použití v rybochovných nádržích. Osazování UV lamp do koupacích jezírek je však minimálně nevhodné z důvodu velkého výskytu přisedlých řas, které UV lampy neřeší.


Tato poznámka se týká především koupacích jezírek!

Při výběru realizační firmy si dejte pozor na několik věcí. Z našich zkušeností víme, že devět z deseti zákazníků zajímá na celém jezírku nejvíce filtrace. Pod tímto slovem si představují zařízení, které s minimální údržbou zajistí křišťálově čisté jezírko (jakýsi bazén). Toto je největší omyl a žádná filtrace takto nefunguje! A kdo Vám bude tvrdit něco jiného, usiluje minimálně o to, aby Vám vytáhl z kapsy o pár desítek tisíc navíc. V horším případě se stavbou jezírek nemá žádné zkušenosti a postaví Vám na zahradě něco, co za pár týdnů již s koupacím jezírkem nebude mít mnoho společného. Přestavba takovéhoto „díla“ je problematická a někdy i nemožná. Nehledě na další finanční náklady!
Filtrace v jezírku je soubor technických a konstrukčních opatření, který spolu s dalšími činnostmi zajistí, že jezírko bude dlouhodobě stabilní s extrémně čistou vodou a minimálním výskytem řas. Firem, které jsou schopny postavit opravdu funkční jezírko a poskytovat následný servis, případně úspěšně řešit nějaké problémy, je minimum. K tomuto názoru jsme dospěli po několika letech rekonstrukcí jezírek, a to i po „renomovaných“ firmách! Právě jejich chování nás přimělo k napsání této poznámky, konkrétně neochota řešit problémy vzniklé konstrukčními chybami a podobně. Reklamace je u vody v jezírku téměř nemožná!

Proto je výběr správné realizační firmy tak důležitý!

 

U tohoto příspěvku je 3 komentář;
 1. KONEČNĚ JEDNA FIRMA, KTERÁ NEBLBNE LIDI A NEHLÁSÁ BLUDY.
  PŘEJI VAŠIM STRÁNKÁM A FIRMĚ HODNĚ ÚSPĚCHŮ
  RIKS

 2. Prima stránka. Prosím je možné trochu vyčistit umělé jezírko slámou, která je vložena do igelitového pytle s otvory? A když ano, prosím jak se pytel ukotví, aby se mohl před zimou vyndat. Četla jsem to v knize „Zahrada inteligentně a líně“. Děkuji moc za odpověď. Larisa

  1. Vážená paní Lariso, dobrý den!

   Nemyslím si, že by instalace slámy vložená do pytle jakkoli vyčistila jezírko. Bylo by dobré napsat autorovi tohoto nápadu jakým způsobem by toto čištění probíhalo a co by bylo jeho výsledkem. Jedinou možností je, že by rozkládající sláma do vody uvolňovala agicidy. Ovšem nemyslím si, že by to nějakým zásadním způsobem čistilo jezírko.

   S pozdravem

   Jaromír Hamerský
   Guttulla s.r.o.
   Hlinská 699/9b
   370 01 České Budějovice
   Tel. +420 607 58 78 58
   IČ: 281 48 878, DIČ: CZ28148878
   hamersky@guttulla.cz
   http://www.guttulla.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top