Jednoduchý přehled
Nevíte, jak se zbavit zelené vody? Zajímá Vás, jak pH ovlivňuje život v jezírku? Netušíte, kdy použít vzduchování? V tomto článku Vám předložíme několik užitečných tipů k péči o jezírko.
Čistá voda
Víte, co je vlastně čistá voda v jezírku? Na rozdíl od vody v umělých bazénech, voda v jezírku je voda živá. Obsahuje velké množství mikroorganismů a jiných živočichů, kteří se podílejí na pravidelné regeneraci vody čistě přírodní cestou. Za čistou vodu v jezírku my považujeme takovou vodu, přes kterou můžeme vidět alespoň do hloubky 3 až 6 m.
Pozor na vysoké pH
pH je kyselost vody a přímo ovlivňuje život v jezírku. Neutrální voda má hodnotu pH 7 a ideální voda v jezírku by měla mít pH 6,8 až 8. Podle hodnoty pH rostlina buď z vody čerpá živiny nebo si při pH nad 7 na kořenovém systému vytvoří mikroskopický obal a není se tak schopna vyživovat. Takto vzniká tzv. „šedá řasa“, která se tvoří v jarních a podzimních měsících.
Pokus si nejste jisti stavem vody ve Vašem jezírku, je vhodné provést kontrolní odběr a vodu podrobit rozboru. Všem našim zákazníkům tento postup doporučujeme. Po provedení rozboru vody vypracujeme zprávu o stavu Vašeho jezírka spolu s doporučeným řešením případných problémů.
Jak na výběr ryb
Předpokládáme, že máte jasno, které ryby a v jakém množství chcete chovat. Pokud Vám osádka jezírka dělá starosti kontaktujte nás, rádi Vám poradíme. Stačí tedy jít do obchodu a správně nakoupit zdravé a kvalitní ryby. A jak se to pozná?
Vybírejte především ryby, které:
- klidně plavou nebo stojí na místě,
- mají jasné oči,
- jsou bez známek oděru nebo zranění na povrchu těla i na ploutvích,
- šupiny mají v neporušené vrstvě a
- sliz na povrchu jejich těla je naprosto čirý.
Ryby je pak vhodné přepravovat v plastových sáčcích a vyvarovat se zahřátí vody a přímému slunečnímu svitu. Než vypustíte rybu do jezírka, je nutné ji asi hodinu aklimatizovat ve větší nádobě, do které smícháte vodu z jezírka s vodou ze sáčku.
Proč vzduchovat
Bez kyslíku nemůže existovat život. Jde o základní pilíř k bezvadné funkci Vašeho jezírka.
Vzduchování Vám může výrazně pomoci v boji proti rozmáhajícím se řasám. Ke vzduchování slouží vzduchovací dmychadla, která dodávají do vody nezbytný kyslík. Vyrábějí se pro vnitřní i venkovní použití a jsou napojena na vzduchovací válec (areátor), který je třeba umístit do jezírka nebo filtračních setů.
Další možností je aplikovat přípravek Aktivní kyslík, který dokáže velice efektivně i v letních měsících dodávat do vody tolik potřebný kyslík.
A proč je vlastně vhodné Vaše jezírko pravidelně vzduchovat?
- přivádíte do vody dostatek kyslíku pro ryby
- podporujete vývoj bakterií, které čistí Vaše jezírko
- napomáháte výměně jedovatých plynů vznikajících tlením odumřelé hmoty
Jak na teplotu
Teplota vody v jezírku přímo souvisí s obsahem kyslíku. Teplota by tak neměla přesáhnout 28 °C. K přehřátí jezírka dochází zejména u menších nádrží. Proto je vhodné jezírka situovat do míst kam svítí slunce pouze několik hodin denně a na menší jezírka by rozhodně nemělo slunce svítit přes poledne.
Jak na chřadnoucí rostliny
Pokud Vám rostliny v jezírku chřadnou nebo dokonce žloutnou i během léta, pravděpodobně nemají optimální podmínky pro svůj růst. Mohou být umístěny ve špatné hloubce nebo na příliš slunném či stinném místě.
Filtrace pomocí biotopu
Námi budovaná jezírka jsou konstruována tak, že fungují celá jako filtrační systém. Tím pádem odpadá nutnost budovat velké regenerační plochy. O čistotu v jezírku se starají kultury mikroorganismů. Jediná „filtrační“ část je uložena v zemi a systémem spojených nádob zachycuje nečistoty ze skimmeru a z dnového sání. Nejedná se o filtraci ale spíše o sběrnou nádobu odkud lze pohodlně vybírat listy a jiné sebrané nečistoty.
U tohoto příspěvku je 0 komentářů